Jak znaleźć psychologa - odkrycie 2020! - poradnik zdrowie

psychoterapeuta Kraków

Założenia psychoterapii indywidualnej

Psychoterapia ma na celu poprawę samopoczucia oraz dobrostanu pacjenta zmagającego się z różnymi problemami natury psychicznej. Psychoterapia dzieli się na wiele nurtów terapeutycznych, w ramach których psychoterapeuci ofer

Jak  znaleźć psychologa - odkrycie 2020! - poradnik zdrowie psychoterapeuta Kraków
ują świadczenie swoich usług. Istnieją różne formy prowadzenia psychoterapii, a jednym z najpopularniejszych jest psychoterapia indywidualna. Psychoterapia indywidualna polega na regularnych sesjach pacjenta z terapeutą, podczas których pracuje się nad problemami pacjenta w ramach określonego nurtu terapeutycznego. Z psychoterapii indywidualnej może skorzystać każdy, kto posiada taką potrzebę, ponieważ głównym celem każdej psychoterapii indywidualnej jest poprawa warunków życia. Do terapeuty można udać się z różnymi problemami, z obniżonym poczuciem nastroju, niską pewnością siebie czy napadami lęku. Celem terapeuty jest niesienie pomocy pacjentowi z wykorzystaniem odpowiednich metod psychologicznych. Psychoterapia indywidualna najczęściej jest prowadzona dla osób dorosłych.


O metodzie terapii Gestalt

Psychoterapia Gestalt, wywodząca się z nurtu terapii humanistycznych, wyznaje indywidualne podejście do pacjenta. Podejście terapii Gestalt zakłada, że każdy człowiek jest wyjątkowy, a jego doświadczenia są niepowtarzalne. Ze względu na niepowtarzalność oraz wyjątkowość doświadczania przez istotę ludzką, terapia Gestalt skupia się na tym, co jest teraz. Wszelkiego rodzaju uogólnienia są odejściem od zasady "tu i teraz" uznawanej przez ten nurt psychoterapeutyczny. Z tego powodu terapeuta specjalizujący się w prowadzeniu psychoterapii Gestalt nie leczy depresji oraz lęków, ponieważ każda osoba może w sposób charakterystyczny doświadczać tych stanów w danym momencie. Istotne w terapii Gestalt jest kładzenie nacisku na zmianę, w której pacjentowi pomaga terapeuta. Według założeń terapii Gestalt nie ma ludzi, którzy są ciągle odważni, albo ciągle niepewni siebie, ponieważ wiele zależy od sytuacji, w jakiej się akurat znajdują. Psychoterapia Gestalt wyznaje holistyczne podejście do istoty ludzkiej.


Jak długo trwa leczenie psychoterapeutyczne

Na psychoterapię przychodzą pacjenci z przeróżnymi problemami, a sama psychoterapia posiada wiele nurtów. Głównym celem każdej psychoterapii jest poprawienie jakości życia pacjenta poprzez korzystanie z różnych metod psychologicznych. Nie da się jednoznacznie określić jak długo powinna trwać psychoterapia, ponieważ wiele zależy od samego pacjenta oraz problemu, z którym przyszedł na terapię. Należy się jednak liczyć z tym, że psychoterapia jest procesem długotrwałym, ponieważ często wymaga zmiany myślenia od pacjenta oraz jego samodzielnej pracy. Wiele zależy także od konkretnego nurtu psychoterapeutycznego i stosowanych metod. Psychoterapia może trwać nawet do kilku lat, a o jej przerwaniu decyduje zarówno terapeuta, jak i pacjent w momencie zauważenia znaczących postępów. Może się jednak zdarzyć, że dana psychoterapia nie przynosi rezultatu, więc w takiej sytuacji pacjent może poszukać pomocy w jakimś innym nurcie psychoterapeutycznym. W przebiegu samej psychoterapii ważne jest to, by pacjent miał zaufanie do terapeuty.


Jakie można wyróżnić etapy terapii Gestalt

Terapia Gestalt należy do nurtu terapii humanistycznych, a jej głównym celem jest poszerzenie świadomości człowieka. Terapia Gestalt, jak każda inna psychoterapia, przebiega z uwzględnieniem poszczególnych etapów. Pierwszy etap terapii Gestalt polega na przeprowadzaniu rozmowy wstępnej z indywidualnym klientem, której celem jest poznanie obecnego stanu pacjenta. Drugi etap to tak zwana terapia otwarcia, podczas którego pacjent powoli oswaja się z terapeutą na skutek emocjonalnego otwarcia. Na tym etapie psychoterapii jeszcze nie rozwiązuje się problemów pacjenta. Trzeci etap psychoterapii Gestalt to właściwe rozwiązywanie problemów, gdzie pacjent jest powoli wprowadzany w głąb siebie, czyli w skutek rozmów indywidualnych pacjent może odkryć swoje prawdziwe emocje, które mogły być wcześniej zablokowane. Ostatnim, czyli czwartym etapem terapii, jest dokonanie oceny postępów, jakie pacjent zrobił w ramach terapii. Oceny udziela terapeuta oraz inni pacjenci z terapii grupowej. Należy pamiętać, że każda psychoterapia jest procesem długotrwałym.